Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oko proroka – czym jest i jakie jest jego znaczenie?

2018-05-12
Oko proroka – czym jest i jakie jest jego znaczenie?

Oko proroka, niezwykle popularny w Turcji i krajach arabskich talizman, u nas mało popularny stosunkowo nieznany.

Oko proroka i jego ochronna moc

Oko proroka po turecku nazywane „nazar boncuğu”, ma chronić przed złym, zawistnym i zazdrosnym spojrzeniem, przed rzuceniem przez kogoś uroku na nas. Ma ono za zadanie skupiać w sobie wszelkie złe moce i energie wysyłane przez innych ludzi. Jeśli pęknie, jest to znak, że talizman zadziałał i utrzymał zło z daleka od jego właściciela.

Jak wygląda oko proroka?

Pierwotnie było szklaną kulką, zabarwioną na niebiesko tlenkiem miedzi. Dzisiaj oko proroka produkuje się z różnych dostępnych materiałów. Większe znaczenie ma jego wygląd, niż tworzywo, z którego zostało zrobione. Wygląda ono najczęściej, jak niebieska kropla otoczona okręgami: jasnoniebieskim, białym i granatowym.

Oko proroka – trochę historii

Pochodzenie samego talizmanu sięga jeszcze dawnych czasów przedislamskich. Są dwie naukowe teorie, mówiące o jego historii.

Oko Horusa

Jedna wywodzi oko proroka z wierzeń Starożytnego Egiptu, w których przedmiotem kultu miało być Oko Horusa. Jeśli prześledzimy jednak znaczenie mitologiczne Oka Horusa, będzie ono miało zgoła odmienne znaczenie. Przede wszystkim egipska religia rozróżniała prawe i lewe oko. Prawemu przypisywała słońce, lewemu księżyc. Prawe oznaczało przyszłość, lewe – przeszłość. Oba dawały wszechwiedzę. Oczy Meduzy, do której nawiązują inne teorie, również miały inne znaczenie w mitologii greckiej. Według niektórych wierzeń, zamieniały wszystko w kamień, podobnie, jak w naszych rodzimych legendach, oczy bazyliszka.

Oko Nazara

Tak więc, całkiem prawdopodobna i prawdziwa wydaje się inna naukowa teoria, która mówi, że oko proroka pochodzi z wierzeń i pradawnych rytuałów praprzodków dzisiejszych Turków, którzy mieli swoje bardzo bogate zwyczaje w dziedzinie ochrony przed złymi mocami. Tym bardziej, że ludy i plemiona Centralnej Azji posiadały też wiele innych przesądów i rytuałów o podobnym znaczeniu, tj. odwracaniu złych uroków. Już nawet noworodek dostawał swój pierwszy amulet w tych prastarych kulturach.

W naszym orientalnym sklepie, oferującym tureckie, często niepowtarzalne i artystycznie piękne przedmioty, posiadamy wiele produktów, do wytworzenia których użyto omówionego powyżej talizmanu: oka proroka.

Aby oko proroka było obecne cały czas z nami, warto wyposaż w nie naszą biżuterię, którą przecież zawsze mamy przy sobie:) Ozdobioną w delikatny sposób okiem proroka biżuteria, będzie bardzo subtelnie prezentować się na nas a zarazem w 100% spełniać swoją ochronną rolę. Pierścionki, finezyjne naszyjniki, oraz dodatki w postaci zawieszek czy breloczków to tylko część naszej orientalnej kolekcji. Nie możemy również zapominać o idealnym na tą porę roku  rozwiązaniu: oko proroka bransoletka.

Aby miejsce pracy, częstego przebywania,  czy też nasze mieszkania były chronione zgodnie z tym tureckim wierzeniem należy je wyposażyć w różnego rodzaju zawieszki, emblematy, zegary ścienne, naczynia, torebki itd. możliwości są ogromne. Wystarczy odrobina fantazji aby nasze otoczenia było chronione przed “złym spojrzeniem”.

Zawieszka na ścianę z okiem proroka

W Turcji Oko proroka możemy spotkać praktycznie wszędzie. W mieszkaniach (to rzecz oczywista:) ale oprócz tego w sklepach, samochodach, na straganach czy restauracjach. Po prostu tam, gdzie istnieje potrzeba odczynienia ewentualnego złego uroku rzuconego przez złych ludzi. Jest to naprawdę bardzo popularne i mocno zakorzenione w kulturze tureckiej wierzenie.

Ostatnia bardzo istotna informacja: okiem proroka powinnismy zostać obdarowani lub to my powinnismy je podarować. Wtedy jego ochronne działanie ma najwyższą moc.

Przeczytaj więcej tutaj–>> RĘKA FATIMY

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 1431 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Obsługa jest super ❤️...jak zawsze Bardzo Was lubię... kocham Turcję i wszystko co się w niej znajduje.Pozdrawiam gorąco.Napewno zrobię u Was jeszcze nie jedne zakupy.❤️
2024-06-17
Dostawa ok
pixel