Orientalna muzyka podbija serca Polaków
Muzyka ze Wspaniałego Stulecia
Wyemitowany na antenie TVP1 serial „Wspaniałe Stulecie” (tur. Muhteşem Yüzyıl) podbił serca polskich widzów, podobnie jak w innych krajach na całym świecie – wszędzie tam, gdzie serial był emitowany. Następny serial, który jest jego kontynuacją, nosi tytuł „Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kösem”.
Jedną z najbardziej poszukiwanych fraz w internecie, stała się „muzyka ze Wspaniałego Stulecia”. Napisało ją kilku kompozytorów. Tytułowa muzyka jest dziełem Muhteşem Yüzyıl Jenerik, natomiast pozostała muzyka skomponowana została przez Soner Akalin, Fahir Atakoğlu i Aytekin Ataş.
Co sprawiło, że ta orientalna muzyka jest tak bardzo popularna? Na pewno fakt, że jest ona bardzo piękna, napisana i wykonana z bardzo wielkim rozmachem, tak samo zresztą, jak cały serial. Mają na to wpływ także egzotyczne dla uszu Europejczyków brzmienia.
Jednak zasługą powodzenia muzyki, jest przede wszystkim sam serial.
Wspaniałe Stulecie – kilka informacji
Wspaniałe Stulecie opowiada o rządach osmańskiego władcy, Sulejmana Wielkiego. Akcja serialu rozpoczyna się w 1520 r., w momencie, gdy Selim I Groźny umiera, a tron obejmuje jego syn Sulejman Wielki. Cały serial opowiada o rządach tego bardzo zasłużonego dla Imperium Osmańskiego władcy. Za czasów jego rządów Imperium Osmańskie przeżywało szczyt swojej potęgi, dzięki licznym wojnom i podbojom, obejmując swymi granicami największe w historii tego państwa terytoria w Europie, Azji i Afryce.
W tle historycznych wydarzeń, toczy się główna akcja filmu oparta na wielkiej miłości Sułtana Sulejmana Wielkiego i Roksolany: niewolnicy, porwanej przez janczarów być może z ruskiej części Królestwa Polskiego. Na dworze Sulejmana Wielkiego nadano jej imię Hürrem. Miłość do Hürrem była tak wielka, że z czasem stała się ona jedyną prawowitą żoną Sulejmana Wielkiego. Trzy wcześniejsze żony i ich dzieci z sułtanem zostały wyeliminowane z życia władcy i praw do tronu. Zachowało się do naszych czasów wiele listów miłosnych tej kochającej się pary.
Sułtanka Hürrem miała bardzo wielki wpływ na Sulejmana Wielkiego, także na politykę zagraniczną. Przypisuje się jej wpływom np. przyjazne podejście sułtana do relacji z Polską. Korespondowała ona z Boną Sforzą i Zygmuntem II.
Za sprawą wielkiej miłości władcy i jego żony Hürrem, rozpoczął się w Imperium Osmańskim trwający blisko 130 lat czas, w którym wpływ żon sułtanów na rządy ich mężów był tak wielki, że w późniejszych epokach nazwano go „sułtanatem kobiet”.
Na tle innych osmańskich władców, Sulejman Wielki jawi się, jako wyjątkowy sułtan, bardzo mądry i potężny, a jednocześnie niezwykle uczuciowy. Być może jego odmienność podyktowana była faktem, że sam był poetą. Pisał pod pseudonimem Muhibbi („zakochany”). Był on także mecenasem sztuki, wspierającym życie kulturalne Imperium. Był fundatorem wielu budowli.
Nic dziwnego, że serial oparty na tak wspaniałej historii, która nawet bez filmowych fantazji byłaby niezwykle ciekawa, wzbudził podziw wśród widzów i miał tak wielką oglądalność. Piękna muzyka jest dopełnieniem tych opartych na prawdzie historycznej opowieści i jest dostępna w sklepie Ottomania na dwóch płytach CD: Ścieżka dźwiękowa Wspaniałe stulecie