Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem Murad IV. Drugi sezon serialu już na antenie TVP1

2018-07-11
Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem Murad IV. Drugi sezon serialu już na antenie TVP1

Po wielkim sukcesie serialu „Wspaniałe Stulecie”, opowiadającego o wielkiej miłości Sułtana Sulejmana I Wspaniałego i Roksolany (nazwanej przez Sulejmana Hürrem – czyli “Radosna”), postanowiono nakręcić drugą część serialu pod tytułem „Wspaniałe Stulecie – Sułtanka Kosem”.

Wspaniałe Stulecie – Sułtanka Kosem – fabuła drugiego sezonu serialu

Opowiada ona o losach porwanej przez Turków z rodzinnej greckiej wyspy Tinos, pięknej niewolnicy Anastazji, która została następnie podarowana praprawnukowi Sulejmana I Wspaniałego – Ahmedowi I, została najpierw jego nałożnicą, a później prawdopodobnie prawowitą żoną i matką dwanaściorga jego dzieci. Najpierw nadano jej imię Mahpeyker, co można tłumaczyć z języka perskiego, jako m.in. „księżyc w pełni”. Legenda głosi że nazwa ma związek również z zamiłowaniem Kosem do srebrnej biżuterii zdobionej perłami – patrz perły Sułtanki Kosem. Później imię jej zmienił sam Ahmed I. Nazwał Anastazję imieniem Kösem, co możemy rozumieć jako „wszystko, co najdroższe sercu” lub jako „przewodniczka”.Poprzednie odcinki tego serialu emitowane były na antenie TVP1. Emisja została przerwana z powodów licencyjnych, lecz od 2 lipca 2018 r. sezon 2 serialu został wznowiony pod nowym tytułem „Wspaniałe Stulecie – Sułtanka Kösem Murad IV”.

Aktorzy którzy wcielili się w role Sułtanki Kosem oraz Murada IV w drugim sezonie

Aktorka Beren Saat, która grała Sułtankę Kösem w pierwszym sezonie, opatrzonym w tureckiej telewizji podtytułem „Początek”, zrezygnowała z roli w dalszej części filmu. W 2 części jako Sułtanka Kösem, wystąpi aktorka Nurgül Yeşilçay, znana polskim widzom m. in. z takich popularnych tureckich telenoweli, jak „Cena miłości” oraz „Rozdarte serce”. Według większości krytyków, Nurgül Yeşilçay buduje postać Sułtanki Kösem w sposób bardziej dramatyczny , ciekawszy i różnorodny, z wielką korzyścią dla całości filmu.
W roli Murada IV natomiast, zobaczymy tureckiego aktora o nazwisku Metin Akdülger. Jego rola bardzo się rozbudowuje w poszczególnych odcinkach i powinien on zdobyć sympatię widzów.

Od poniedziałku do piątku na antenie TVP1 czeka na widzów 36 nowych, premierowych w polskiej telewizji odcinków. Fabuła ich będzie skupiona na synu Ahmeda I i Kösem – Muradzie IV. Nieopanowany władca, targany wybuchami złości, będzie pozostawał pod wpływami swojej silnej i mądrej matki.

Murad IV – rys historyczny

Dla wszystkich dociekliwych, przedstawiamy kilka historycznych faktów z życia Murada IV. Przywrócił on dawną świetność Imperium Osmańskiego. Kontynuował, jako ostatni sułtan dowodzący wojskiem na polu bitwy, wojny z Persją. Zakończyły się one jeszcze za jego życia traktatem w Kasr-e Szirin. Przebudował armię i przeprowadzał reformy wewnętrzne w państwie. Walczył też z korupcją w administracji państwowej i nakazał konfiskatę części wielkich majątków ziemskich. Pod groźbą kary śmierci zakazał palenia tytoniu, spożywania alkoholu (choć sam go bardzo nadużywał) oraz picia kawy. Do naszych czasów przetrwał jego wizerunek, jako okrutnego i odważnego władcy.

Historia Sułtanki Kösem i jej syna Murada IV jest niezwykle barwna i ciekawa. Opowieść o losach tych kolejnych władców Imperium Osmańskiego, jakże różni się od pierwszej części „Wspaniałego Stulecia”. Dość wspomnieć, że Anastazja, czyli Sułtanka Kösem, jest uznawana w historii Imperium Osmańskiego za jedną z najpotężniejszych kobiet. Turecki serial na tyle stał się popularny że podobizna bohaterów zdobi różnego rodzaju przedmioty. W naszym sklepie można zakupić np poszewki z Sułtanką Kosem.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1338 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
Polecam serdecznie
2024-05-27
Paczka przyszła bardzo szybko :) Pięknie zapakowana w cudownie pachnący papier. Dodatkowo dostałam próbki perfum :) To na pewno nie jest mój ostatni zakup w Ottomani :) POLECAM!
pixel