Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest tryktrak?

2019-01-10
Co to jest tryktrak?

Damaszka, inaczej zwana jako Backgammon, to stara jak świat gra planszowa. Kto nie grał w niego na telefonie komórkowym! Pasjonaci kultury tureckiej wiedzą, że to rozrywka popularna w tamtym kraju. Grę damaszka można kupić w sklepie Ottomania. Dziś piszemy o tym, skąd się wzięła, co się na nią składa i jak w nią grać. Zapraszamy do lektury!

Damaszka – historia

Ta gra planszowa znana jest już od starożytności. Na pewno grali w nią Grecy, Rzymianie i inni mieszkańcy Basenu Morza Śródziemnego. Dziś jest narodową rozrywką w państwach Bliskiego Wschodu. Poza Turkami przepadają za nią Ormianie, Gruzini i Arabowie. Do kultury popularnej trafiła pod wspomnianą wyżej nazwą – Backgammon. Wbrew pozorom nie powstała ona jednak współcześnie. Wyklarowała się w Anglii w czasach renesansu. Można podejrzewać, że nawiązuje do zasad gry: chodzi w końcu o powrót pionami do początku.

Z czego składa się damaszka?

Na damaszkę składają się dwuczęściowa plansza (historycznie była często umieszczana na odwrocie szachów) i 30 pionków, po 15 dla każdego z dwóch graczy. Plansza pomalowana jest w specyficzny sposób: umieszcza się na niej 24 trójkąty, po 12 w kolorze odpowiadającym każdemu z graczy (czarnym i czerwonym). Pola są oznaczone liczbami od 1 do 24.

Jakie są zasady gry w damaszkę?

Teraz czas na najważniejsze: jak zagrać w damaszkę? Wyjaśnimy te zasady w prostych krokach. Naczelną jest zebranie jak najwięcej własnych pionków w domu i następne zdjęcie ich z planszy.

  1. Kierunek poruszania się: gracz mający czarne pionki porusza się po polach od 1 do 24; gracz z czerwonymi – w przeciwnym kierunku, czyli od 24 do 1.
  2. Rzuty kostką: trafiona wartość na kostce wskazuje, o ile pól można przesunąć się dwoma pionkami lub jednym 2x.
  3. Sposób poruszania się: pionki można przesuwać tylko tam, gdzie nie ma dwóch pionków przeciwnika. Jeśli jest jeden – można go zbić.
  4. Końcowy etap gry w damaszkę: kiedy wszystkie pionki zostaną zebrane w domu, następuje zdejmowanie ich z planszy. Następuje to wtedy, gdy wyrzucimy tyle oczek, ile danemu pionkowi brakuje do końca planszy (rzucamy na zmianę z przeciwnikiem tyle razy, ile jest pionków).

Jak widać, zasady gry w damaszkę brzmią skomplikowanie, jednak to tylko pozory. Zabawa jest za to przednia. Dlatego serdecznie polecamy zakup tej planszówki!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel