Tryktrak, inaczej zwany jako Backgammon, to stara jak świat gra planszowa. Kto nie grał w niego na telefonie komórkowym! Pasjonaci kultury tureckiej wiedzą, że to rozrywka popularna w tamtym kraju. Grę tryktrak można kupić w sklepie Ottomania. Dziś piszemy o tym, skąd się wzięła, co się na nią składa i jak w nią grać. Zapraszamy do lektury!
Tryktrak – historia
Ta gra planszowa znana jest już od starożytności. Na pewno grali w nią Grecy, Rzymianie i inni mieszkańcy Basenu Morza Śródziemnego. Dziś jest narodową rozrywką w państwach Bliskiego Wschodu. Poza Turkami przepadają za nią Ormianie, Gruzini i Arabowie.
Do kultury popularnej trafiła pod wspomnianą wyżej nazwą – Backgammon. Wbrew pozorom nie powstała ona jednak współcześnie. Wyklarowała się w Anglii w czasach renesansu. Można podejrzewać, że nawiązuje do zasad gry: chodzi w końcu o powrót pionami do początku.
Z czego składa się tryktrak?
Na tryktrak składają się dwuczęściowa plansza (historycznie była często umieszczana na odwrocie szachów) i 30 pionków, po 15 dla każdego z dwóch graczy. Plansza pomalowana jest w specyficzny sposób: umieszcza się na niej 24 trójkąty, po 12 w kolorze odpowiadającym każdemu z graczy (czarnym i czerwonym). Pola są oznaczone liczbami od 1 do 24.
Jakie są zasady gry w tryktrak?
Teraz czas na najważniejsze: jak zagrać w tryktrak? Wyjaśnimy te zasady w prostych krokach. Naczelną jest zebranie jak najwięcej własnych pionków w domu i następne zdjęcie ich z planszy.
- Kierunek poruszania się: gracz mający czarne pionki porusza się po polach od 1 do 24; gracz z czerwonymi – w przeciwnym kierunku, czyli od 24 do 1.
- Rzuty kostką: trafiona wartość na kostce wskazuje, o ile pól można przesunąć się dwoma pionkami lub jednym 2x.
- Sposób poruszania się: pionki można przesuwać tylko tam, gdzie nie ma dwóch pionków przeciwnika. Jeśli jest jeden – można go zbić.
- Końcowy etap gry w tryktrak: kiedy wszystkie pionki zostaną zebrane w domu, następuje zdejmowanie ich z planszy. Następuje to wtedy, gdy wyrzucimy tyle oczek, ile danemu pionkowi brakuje do końca planszy (rzucamy na zmianę z przeciwnikiem tyle razy, ile jest pionków).
Jak widać, zasady gry w tryktrak brzmią skomplikowanie, jednak to tylko pozory. Zabawa jest za to przednia. Dlatego serdecznie polecamy zakup tej planszówki!
Komentarz “Co to jest tryktrak?”
Majka
Gra na początku naprawdę wydaje się skomplikowana, ale jak się pozna zasady opisane powyżej to zupełnie inny temat. Zupełnie inaczej się gra z komputerem, niż z realnym użytkownikiem. Na pewno nie można się przy niej nudzić.