Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie srebra

2018-05-23
Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie srebra

Przedmioty wykonane ze srebra są piękne, lśniące i eleganckie. Aby zachować ich wygląd w nienaruszonym stanie, powinniśmy odpowiednio je pielęgnować i dbać o nie regularnie. Regularne czyszczenie srebra jest więc koniecznością. Wszystko przez to, że srebro wchodzi w reakcję z występującymi w atmosferze tlenkami siarki i pokrywa się powstałym w wyniku tej reakcji nalotem. Szkodzą mu również nierzadko kosmetyki, zatłuszczając powierzchnię przedmiotów i pozostawiając biały matowy nalot.

Czyszczenie srebra w roztworze

Pierwsza metoda czyszczenia nadaje się do wyrobów srebrnych, ale tych, które nie są oksydowane czyli sztucznie postarzane. Oksydowanie to nic innego, jak celowe umieszczenie na powierzchni srebrnych przedmiotów tlenków, których usunięcie chcemy tutaj omówić.

Do szklanej lub plastikowej miski (nie może być metalowa) kładziemy na dno aluminiową folię (może być podwójna jej warstwa). Następnie tworzymy roztwór z 1 litra gorącej wody i 5 łyżeczek soli kuchennej. Wlewamy go do miski. Przedmioty, przeznaczone do oczyszczenia, myjemy pod bieżącą wodą, namydlając je wcześniej. Czynność ta pozwoli na zmycie brudu, jaki mógł się nagromadzić na naszym srebrze, a który pochodzi np. z kosmetyków lub kurzu. Następnie umieszczamy srebro w misce z roztworem. Minimalnym czasem, na jaki pozostawiamy przedmioty jest 30 minut. Jeśli po 30 minutach efekt nie jest zadowalający, pozostawiamy je na dłuższy czas. Dla bardziej dociekliwych, podajemy ciekawostkę, że w trakcie procesu czyszczenia tworzy się ogniwo galwaniczne. Wyjęta z roztworu wyczyszczona biżuteria srebrna powinna zostać jeszcze raz umyta w wodzie z mydłem i opłukana pod bieżącą wodą. Następnie należy ją wypolerować miękką szmatką.

Czyszczenie srebrnej biżuterii w myjce ultradźwiękowej

Inną metodą jest czyszczenie srebrnej biżuterii w myjce ultradźwiękowej. Metoda jest dobra z tego powodu, że z procesem czyszczenia polegającym, w wielkim skrócie, na wytwarzaniu dzięki falom ultradźwiękowym implodujących mikropęcherzyków, które powodują oddzielanie cząsteczek brudu i tłuszczu od przedmiotów, możemy dotrzeć do wszystkich zakamarków mytych rzeczy. Nie dotarlibyśmy do nich zapewne poprzez zwykłe szorowanie i mycie w tradycyjny sposób. Myjka ultradźwiękowa myje przedmioty przy pomocy wody lub specjalnych płynów czyszczących, jej dedykowanych.

Czyszczenie srebra przy użyciu cytryny?

Starym sposobem na wyczyszczenie srebra, jest także popiół z ewentualnym dodatkiem soku z cytryny. Nie może być to jednak popiół powstały z węgla lub inny, który mógłby porysować mimo wszystko delikatną powierzchnię srebrnych przedmiotów. Popiół nanosimy na miękką, zmoczoną wodą szmatkę lub też w drugiej wersji łączymy z sokiem z cytryny i maczamy w roztworze szmatkę. Następnie powoli i delikatnie czyścimy powierzchnię przedmiotu.

Pasta do zębów nie najlepszym sposobem?

Inną metodą jest czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów. Nie polecamy jednak tego, ze względu na składniki pasty, które mogłyby zwyczajnie uszkodzić powierzchnię naszych srebrnych skarbów. Podobnie do pasty działa roztarta blenderem na pastę, skórka banana z odrobiną wody.

Ściereczka do czyszczenia srebra

Ostatnią metodą, jaką tutaj wymieniamy, są specjalnie do czyszczenia srebra przeznaczone środki czyszczące do srebra, jakie możemy zakupić w sklepach z detergentami lub u jubilera. Koszt ich zakupu jest różny, w zależności od producenta i składu. Ściereczki doskonale usuwają wszelakie zabrudzenia oraz matowy nalot nadając naszej srebrnej biżuterii połysk.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1300 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Perfumy piękne zgodne z opisem i trwałe z bardzo szybką wysyłką /)
2024-05-21
Super obsługa, szybka wysyłka. Polecam
pixel