Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

10 miejsc w Turcji, które musisz zobaczyć

2018-07-16
10 miejsc w Turcji, które musisz zobaczyć

Turcja jest pięknym krajem, z niezwykłą przeszłością, która pozostawiła po sobie liczne ślady. Na terenach Turcji od tysiącleci zamieszkiwały różnorodne kultury. Przenikały się tutaj wpływy wielu cywilizacji. Z racji na swe położenie, teren ten od wieków był pomostem łączącym trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Wiodły tędy liczne szlaki handlowe, umożliwiające wymianę dóbr i zwyczajów. Znajdziemy tutaj wiele miejsc świata starożytnego i nowożytnego, słynnych z czasów m.in. Starożytnej Grecji, Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum i Imperium Osmańskiego. Z powyższych względów, a także z racji wspaniałego położenia geograficznego, niezwykłych krajobrazów, licznych nadmorskich i górskich kurortów, Turcję odwiedziło w 2014 r. 42 miliony turystów, plasując ją jako 6 najczęściej odwiedzane państwo na świecie. Zapraszamy zatem do krótkiej wycieczki po największych atrakcjach turystycznych Turcji, które jak już będziesz na miejscu, koniecznie musisz zobaczyć.

Stambuł – serce całego świata

Jest nie tylko jednym z największych miast świata, ale także najludniejszym miastem Europy. Zabytki pozostawione po tysiącleciach niesamowitej historii tego miasta, zapierają dech w piersiach i zachwycają turystów. Znajduje się tutaj, uważany za najwspanialszy obiekt architektury pierwszego tysiąclecia naszej ery, niegdyś kościół, później meczet, a od 1935 r. muzeum – Hagia Sofia z VI w. Polacy będą na pewno zainteresowani odwiedzeniem Muzeum Adama Mickiewicza, mieszczącym się w domu, gdzie poeta mieszkał, a następnie zmarł w 1855 r. Wśród niezliczonych zabytków warto odwiedzić także m.in. Meczet Sułtana Ahmeda (tzw. „Błękitny Meczet”); Topkapi Sarayi – pałac sułtanów z 1453 r. w centrum Stambułu; Cysternę Bazyliki – największy ze starożytnych sztucznych zbiorników na wodę, znajdujący się pod miastem w pobliżu Hagia Sofia; Pałac Dolmabahçe – centrum administracyjne Imperium Osmańskiego od 1853 r.; Wieżę Galata – wysoką na 63 metry część fortyfikacji kolonii Genui z 1384 r.

“Gdyby świat był jednym państwem, jego stolicą powinien być Stambuł” –

Napoleon Bonaparte.

Ankara

Drugie, co do wielkości miasto i stolica Turcji, swoje początki ma także w Starożytności. Do najważniejszych zabytków, jakie powinniśmy zobaczyć należą zabytki z czasów Cesarstwa Rzymskiego: świątynia bogini Romy i cesarza Augusta z lat 25-20 p.n.e.; łaźnie rzymskie z 212-217 r.; kolumna Juliana Apostaty z 360 r.; Ankara Kalesi – bizantyńskie mury obronne z cytadelą oraz teatr rzymski. Słynne meczety to: Arslanhane Camii z 1290 r. oraz Hacı Bayram Camii z 1429 r. Do atrakcji turystycznych należy także Antikabir – Mauzoleum i Muzeum Atatürka, liczne parki wraz z Harikalar Diyari – największym parkiem w Europie w granicach miasta, opery i teatry.

Kapadocja – księżycowy krajobraz na Ziemi

Ta kraina historyczna, położona w centralnej części Anatolii, słynie z charakterystycznych form tufowych, które tworzą tutaj niezwykły księżycowy krajobraz. Innym, typowym dla Kapadocji obrazem, są domy i kościoły wykute w tufowych skałach. Główne atrakcje turystyczne to: Uçhisar – skalne miasto, skalne kościoły w Parku Narodowym Göreme i Soğanli, ok. 400 podziemnych miast, m.in. Kaymakli i Derinkuyu oraz tufowe doliny – Göreme, Dolina Miłości, Dolina Wyobraźni, Soğanli.

Pergamon – starożytne miasto

Miasto założone w VIII w. p.n.e.  w starożytnej Myzji. Należało do najpiękniejszych miast epoki i urbanistyki hellenistycznej. Posiadało Akropol, zbudowany na wzgórzu o wysokości 300 m, wielką Bibliotekę Pergamońską (drugą po Aleksandryjskiej, bibliotekę starożytnego świata), teatr dla 10 000 widzów, świątynie Dionizosa i Ateny Polias, pałac królewski, arsenał, słynny Wielki Ołtarz Zeusa, gimnazjon. Wykopaliska archeologiczne trwają do dzisiaj od 1878 r. Można tutaj oglądać pozostałości Pergamonu oraz częściowo zrekonstruowaną świątynię Trajana na akropolu.Jest to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych nie tylko w Turcji, ale także na świecie. Jedyna metropolia świata położona na dwóch kontynentach: (jena część leży w europejskiej Tracji, druga – w azjatyckiej Bitynii).

Troja – słynne miasto z Illiady Homera

Z odnalezieniem Troi, opisanej w Iliadzie i Odysei Homera, nowożytny świat miał wiele problemów. Obecnie uważa się, że Troja znajdowała się na wzgórzu Hisarlik. Znajdują się tutaj pozostałości 9 miast zakładanych w tym samym miejscu. Uważa się, że Troja była 6 lub 7 miastem i została zburzona w poł. XIII w. p.n.e. lub na początku XII w. p.n.e. Miejsce, w którym po dziś dzień trwają prace archeologiczne.

 

Efez – miasto starożytnej Grecji

Następne starożytne miasto, wpisane, podobnie jak dwa poprzednie, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Leżało przy ujściu rzeki Kaystros – tur. Küçük Menderes. Było jednym z 12 jońskich miast Starożytnej Grecji. Wśród licznych zabytków, jakie możemy oglądać na miejscu dzisiejszych wykopalisk, do najważniejszych należą: Odeon, Prytanejon, liczne świątynie, łaźnie, fontanny, Agora, Wielki Teatr, Biblioteka Celusa, stadion, bramy, drogi i Kościół Marii Panny z II w.

 

Pamukkale – wapienne tarasy jak z bajki

Nazwę tej miejscowości możemy przetłumaczyć, jako „Bawełniany zamek”. Położona jest w dolinie Cürüksu. Niespotykany krajobraz zawdzięcza wypływającej z gorących źródeł wodzie bogatej w wapń i dwutlenek węgla, z której wytrąca się na powierzchni węglan wapnia. Jego osady tworzą na zboczach gór charakterystyczne tarasy wypełnione termalną wodą. Oprócz naturalnych, tworzone są tu także sztuczne baseny. Tlenki metali, zawarte w wodzie, barwią ją na kolor zielony, żółty bądź czerwony. Procesy te trwają od 14 tys. lat. Już w starożytności znane były lecznicze właściwości wód. Znajduje się tutaj Park Narodowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Wejście na wapienne osady, w części udostępnionej dla turystów, jest możliwe tylko po zdjęciu obuwia.

Side – piaszczysta plaża w antycznej aranżacji

Położony na południu Turcji, morski kurort, posiada także bogatą przeszłość antyczną. Liczne pozostałości starożytnego miasta, znanego z handlu i piractwa, oglądać dzisiaj można na malowniczym cyplu. Należą do nich ruiny teatru rzymskiego, greckiej świątyni Apolla, agory i łaźni. Miasto to jest odwiedzane przez miliony turystów z całego świata. Posiada piękną piaszczystą plażę, nowoczesną bazę hotelową i turystyczną.

 

Amasya – miasto na wzgórzu

Miasto w północnej Turcji, posiadające bogatą przeszłość oraz niezwykłe krajobrazy. Od III w. p.n.e. było stolicą królów Pontu. Dzisiaj można oglądać ich groby wykute w skałach. Na ruinach pontyjskiego akropolu, wzniesiono w czasach Bizancjum, cytadelę, której ruiny przetrwały do dzisiaj. Ponadto w Amasya można zobaczyć liczne meczety z XIII-XV w. oraz mauzolea grobowe z XIV –XV w. Miasto w przeszłości było jednym z naukowych i kulturalnych ośrodków Imperium Osmańskiego.

Antalya – raj na Ziemi

Znany kurort na Riwierze Tureckiej, którego populacja w sezonie turystycznym wzrasta do ok. 2 milionów osób. Miasto założone w 150 r. p.n.e. przez króla Pergamonu Attalosa II. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Antalya jest pozostałość dawnego meczetu – pojedynczy minaret Yivli. Ponadto atrakcją miasta jest rzymska Brama Hadriana z II w. oraz historyczna część miasta Kaleici. Miasto ma połączenie lotnicze i autobusowe. W Antalya odbywają się cyklicznie co tydzień kobiece turnieje tenisowe.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 1421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Bardzo szybko .towar ładnie zapakowany .!
2024-06-12
Zamówienie bardzo szybko dotarło. Pięknie zapakowane. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Były to moje pierwsze zakupy, ale na pewno nie ostatnie
pixel