Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pogoda w Turcji. Czego spodziewać się na wakacjach?

2018-07-12
Pogoda w Turcji. Czego spodziewać się na wakacjach?

Jaka pogoda w Turcji czeka na turystów podczas wakacji? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poświęcić nieco czasu na opisanie państwa tureckiego, jego geografii i klimatu. Nie sposób zajmować się tymi kwestiami bez, chociażby pobieżnego, wspomnienia o historii Turcji.

Turcja – kilka słów historii

Republika Turcji została proklamowana 29 października 1923 r. po uprzednim obaleniu sułtanatu, a następnie kalifatu w 1922 r. W wyniku upadku Imperium Osmańskiego , które poniosło klęskę w I woj.świat., ostateczny zakres granic Turcji ustalony został na mocy traktatu w Lozannie w 1923 r. Drugim ważnym następstwem rozpadu Imperium jest sytuacja polityczna w Turcji, w której świeckości państwa pilnuje armia wojskowa. Z tego powodu nie raz odbywały się tam w przeszłości zamachy stanu, kiedy wojsko stwierdziło zbytnią islamizację rządu. Pierwszy prezydent Turcji, Mustafa Kemal, przeprowadził liczne reformy, które miały na celu europeizację Turcji. M.in. wprowadził on alfabet łaciński zamiast arabskiego, zmienił prawo cywilne, handlowe i karne, wprowadził nazwiska i kalendarz gregoriański.

Turcja – na jakim kontynencie położona jest Turcja?

Turcja jest państwem leżącym na dwóch kontynentach. 3% jej powierzchni leży w Europie, 97% w Azji. Europejską część powierzchni Turcji stanowi Tracja leżąca na Półwyspie Bałkańskim i jest oddzielona od części azjatyckiej Morzem Marmara, a także cieśninami Bosfor i Dardanele. Na północy otacza Turcję Morze Czarne, na zachodzie – Morze Egejskie i na południu – Morze Śródziemne, w Turcji zwane Morzem Białym. Największymi miastami Turcji jest Stambuł z ludnością przekraczającą 13 mln mieszkańców – jest to serce kulturalne, handlowe i finansowe Turcji; Ankara – licząca około 4,5 mln mieszkańców stolica państwa; Izmir – około 3 mln mieszkańców i Bursa – ponad 1,7 mln mieszkańców. Turcja jest krajem o wyżynno – górskiej rzeźbie terenu, ukształtowanej podczas fałdowań alpejskich. Najwyższym szczytem Turcji jest góra Ararat wznosząca się na wysokość 5122m n.p.m. Niziny stanowią niewielki procent powierzchni. Występują tylko w strefach nadmorskich i europejskiej części Turcji.

Jakiej pogody możemy spodziewać się w Turcji na wakacjach?

Klimat w Turcji należy do strefy klimatów podzwrotnikowych. Na wybrzeżu zachodnim i południowym posiada odmianę morską śródziemnomorską, na północnym wybrzeżu – odmianę klimatu czarnomorskiego, podobnego do klimatu umiarkowanego. We wnętrzu kraju panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, natomiast w górach – klimat górski. Temperatury w Turcji najwyższe są na wybrzeżu południowym, a później zachodnim. Obniżają się w kierunku wschodnim, a także wraz ze wzrostem wysokości. W górach na wysokości powyżej 4000 m panuje wieczna zima, a śnieg nie topnieje. Cieplej jest na Riwierze Tureckiej, inaczej w Turcji Kontynentalnej, czyli na południu. Sezon turystyczny zaczyna się tutaj w kwietniu i trwa do października. W Turcji Egejskiej sezon rozpoczyna się miesiąc później, w maju. W wakacyjnym szczycie, przypadającym na lipiec i sierpień, temperatury, niezależnie od rejonu, często przekraczają 35°C. Należy o tym pamiętać, kiedy podróżujemy ze starszymi osobami lub małymi dziećmi.

Dla mieszkańców Polski dobrymi miesiącami na wakacje są maj, wrzesień i październik, ponieważ temperatura powietrza przekracza wtedy 25°C, więc jest całkiem ciepło, ale nie upalnie i nie gorąco. Na kąpiele w morzu najlepszymi miesiącami jest natomiast wrzesień i październik, ponieważ letnie temperatury sprawiają, że woda morska jest nagrzana w tych miesiącach najbardziej i wynosi nawet 26°C. Najczęściej dopiero w drugiej połowie września upały ustają i jest „czym oddychać”, ale dla ludzi przybyłych z północy i tak temperatura przypomina środek lata w ich rodzimych krajach, także nie bardzo odczują, że jest już jesień.

Jeśli jednak wybieramy się w największym sezonie, czyli w lipcu lub w sierpniu, pamiętajmy o odpowiednich zabezpieczeniach przed słońcem: o kremach z filtrem, czapkach, okularach przeciwsłonecznych i o tym, aby pić bardzo dużo wody.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel