Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ręka Fatimy – czy wierzysz w jej moc?

2017-09-08
Ręka Fatimy – czy wierzysz w jej moc?

Ręka Fatimy – modny symbol, ale czy wiesz co on oznacza?

Talizmany i amulety znane były od najdawniejszych czasów w każdej kulturze. Czy wiesz jednak, że ręka Fatimy okrążyła świat i jest znana w wielu religiach? Aktualnie utożsamiana głównie z krajami Bliskiego Wschodu oraz z krajami Afryki Północnej. W ostatnim czasie coraz częściej pojawia się w Polsce w postaci biżuterii i nie tylko.

Ręka Fatimy – pochodzenie

Jedna z teorii zakłada, że dłoń ta była już znana w starożytnym Egipcie. Był to symbol jednego z bogów który odpowiadał za powoływanie duchów rodziców, dziadków do ochrony nad dzieckiem. Innym znaczeniem tego symbolu jest bóg nieba – Horus. Dłoń z okiem miała nawiązywać do oka Horusa, co oznacza, że człowiek nie może uciec od oczu sumienia. Traktowano to jako przestrogę przed czynieniem zła.

Inna teoria znajduje początki Hamsy na Kartaginie, gdzie ręka najwyższego bóstwa Tanita została użyta do odstraszenia zła. Aktualnie Ręka Fatimy w Izraelu znana jest jako “ręka Miriam” – na pamiątkę biblijnej Miriam (siostry Mojżesza i Aarona). Jej zadaniem jest ochrona wiernych przed złem. Chrześcijanie utożsamiają ją z ręką Marii i jest przede wszystkim symbolem bożej opieki przed złem i nieszczęściem. W Azji uznaje się dłoń jako symbol szczęścia.

Ręka Fatimy na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie

Symbol ten od zawsze był związany z postacią kobiety. Dla kultury Izraelskiej ręka Fatimy lub Hamsy symbolizuje ciężkie życie Fatimy i walkę o godność. W ten sposób reprezentuje opór wobec trudności, oraz kobiecą cierpliwość, wiarę i lojalność. Symbolizuje boginię, której dłoń promieniuje miłością, dobrocią i chroni przed złem.

W ostatnich latach działacze na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie przyjęli rękę Hamsy jako symbol pokoju. Większość współczesnych religii w jakiś sposób przyjęło tą dłoń jako element wywodzący się z ich kultury, dzięki czemu łączy a nie dzieli.

Czy wierzyć w cudowną moc ręki Fatimy? To pytanie pozostawiamy Państwu

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 1419 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Oprócz tego że paczka była rozerwana produkt oleje super bardzo polecam
2024-06-11
10/10 Super obsluga
pixel