Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zultanite, czyli turecki skarb

2023-05-15
Zultanite, czyli turecki skarb

Zultanite (turecki Diaspore, półszlachetny kamień) to najbardziej wyjątkowy kamień jaki w ostatnim czasie pojawił się na rynku jubilerskim. Czy wiecie na czym polega jego niezwykłość? Skąd pochodzi oraz kilka słów o nim znajdziecie poniżej.

Nasi klienci stale poszukują nowości i chętnie eksperymentują. Przekonaliśmy się o tym już dawno. Dlatego poszukujemy dla Was kompletów oryginalnej biżuterii. Tym razem jednym z naszych odkryć, z ostatniej podróży do Turcji, jest Zultanite, minerał zmieniający kolor. Występuje on tylko tutaj – w Turcji – w konkretnym regionie: górzystej Anatolii. Jest on bardzo rzadki, a obszar jego występowania jest ograniczony. Z tego powodu bardzo długo nie był wykorzystywany na szeroką skalę w produkcji biżuterii. Stosunkowo niedawno zaczęto jego wytwarzanie w laboratoriach. Z ogromnym sukcesem.

Kolor Zultanite

Kamień ten w zależności od rodzaju i kąta padania światła przybiera różne kolory – inną barwę ma w świetle dziennym, a inną w pomieszczeniach. Zultanite może zmienić kolor kilka razy dziennie. Oczywiście im kamień jest większy, tym lepiej widoczne są zmiany kolorów, ale już nawet delikatna biżuteria ozdobiona tym kamieniem zwróci uwagę otoczenia.  W białym świetle kamień jest w kolorze zieleni (nawet wręcz limonkowej). Przechodząc do pokoju Zultanite zmienia się z koloru szampana do cynamonowego, a na dworze przybiera barwę brzoskwini, aż do różowego. Czasem wręcz te kolory się przenikają i nie można jednoznacznie określić jaki jest kolor w danym momencie.Przez specjalistów Zultanite porównywany jest do aleksandrytu, jednak w przeciwieństwie do niego wyświetla szereg barw, a nie tylko dwie podstawowe.

Skąd pochodzi nazwa ZULTANIT?

Zultanite został nazwany przez Murat Akgün na cześć 36 sułtanów, którzy założyli Imperium Osmańskiego w Anatolii pod koniec XIII wieku.

Pielęgnacja i czyszczenie

Wiemy, że jest to nowość na Polskim rynku, dlatego poniżej kilka porad, jak dbać o biżuterię z Zultanitem:

  • Kamień jest bardzo twardy. Należy jednak pamiętać, że może on zostać uszkodzony z powodu nieostrożnego obchodzenia się.
  • Duża część salonów jubilerskich oferuje czyszczenie biżuterii, ale Zultanite nigdy nie można czyścić w myjce ultradźwiękowej, dlatego lepiej stosować delikatną ściereczkę
  • Staraj się unikać nagłych zmian temperatury.
  • Przechowuj oddzielnie od innej biżuterii i kamieni szlachetnych.
  • Nie należy zmieniać rozmiaru lub naprawiać biżuterii z Zultanite bez jego wyjmowania, ponieważ temperatura może zniszczyć kamień.
  • >Mamy nadzieję, że dzięki nam przekonacie się do tego wyjątkowego kamienia. Nas jego zmienny charakter urzekł, a srebrna biżuteria nim ozdobiona zachwyca każdego dnia. Zapraszamy do obejrzenia naszej kolekcji biżuterii z Zultanitem .

     

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel