Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Biżuteria arabska kiedyś i dziś

2023-09-25
Biżuteria arabska kiedyś i dziś

Biżuteria arabska kiedyś i dziś

Na przestrzeni dziejów biżuteria nigdy nie była tylko ozdobą. Częściej natomiast był to znak przynależności, amulet szczęścia lub talizman chroniący od złego. Nie inaczej odbierało się te akcesoria w świecie arabskim. Drogocenne kruszce mogły być wyrazem statusu społecznego oraz zabezpieczeniem finansowym. Od zawsze niosła w sobie niemą, ale zarazem wyrazistą wiadomość. Sprawdź, dlaczego biżuteria arabska od lat inspiruje świat jubilerstwa!

Biżuteria arabska — wspólna historia wielu kultur

Każdy zachowany do dziś egzemplarz biżuterii arabskiej to świadectwo rozwoju wielu kultur. Jest zbiorem elementów historii państw kolejno podbijanych przez świat arabski. Przenikają się w niej wpływy wielu krajów, także europejskich. Wczesna biżuteria arabska to głównie wyraz tradycji starożytnych, bizantyjskich i klasycznych. Stały się one bazą dla tej estetyki. Potem, niczym kalejdoskop, kształtowały ją kultury kolejnych krajów, w tym także Hiszpanii czy Filipin.

Biżuteria arabska — kształty i kruszce

Irańczycy lubowali się także w biżuterii ze wzorami zwierzęcymi, które zakazane były wtedy przez religię. Zachowały się jednak z tego okresu pierścienie np. z wizerunkiem lwa czy ptaków. Tego typu ozdoby były bardzo popularne w Egipcie. Znacznie szerzej wykorzystywane w biżuterii arabskiej są motywy roślinne. Zawiłe mozaiki i arabeski zdobiły zachwycające pierścienie i wisiory. Biżuteria arabska od zawsze była wyznacznikiem bogactwa, z którym przez wiele lat kojarzyło się przede wszystkim złoto. Najwięcej zachowanej po dziś biżuterii arabskiej jest wykonanej właśnie z tego metalu szlachetnego. Drugim popularnym kruszcem było srebro, które co ciekawe eksportowano wyłącznie z terenów dzisiejszego Sudanu. Biżuteria arabska lubowała się także w kamieniach szlachetnych. Każdy z nich miał szereg właściwości magicznych, zapewniających zdrowie, szczęście i ochronę. Politycy i władcy uwielbiali gromadzić te klejnoty. Szczególnie agaty, turkusy oraz szmaragdy w zielonych odcieniach. Kolor ten miał być ulubionym proroka Mahometa. Perły były obiektem mitów i uwielbienia na Półwyspie Arabskim i w Zatoce Perskiej.

Biżuteria arabska — znaczenie

Biżuteria arabska była wyrazem tożsamości kulturowej i przynależności. W Maroku szpilki do ubrań różniły się w zależności od regionu czy miasta. W Palestynie kobiety z konkretnych miast nosiły charakterystyczne bransolety. Dla kobiety biżuteria była wyrazem jej statusu społecznego, a także finansowym

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel