Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalejdoskop kształtów i kolorów: biżuteria osmańska.

2023-09-25
Kalejdoskop kształtów i kolorów: biżuteria osmańska.

Kalejdoskop kształtów i kolorów. Biżuteria osmańska.

Od XIV wieku Imperium Osmańskie szturmem podbijało Europę, Afrykę Północną i Bliski Wschód. Pierwszym jego władcą był Osman I a najsłynniejszym, Sulejman Wspaniały. Poprowadził on mocarstwo, ze stolicą w Stambule, na wyżyny rozwoju, także kulturalnego i artystycznego, który utrzymywał się do XX wieku. Miłość tego władcy do sztuki rozpoczęła renomę Turcji jako stolicy najpiękniejszej biżuterii i najbardziej utalentowanych twórców tego rzemiosła. Jaka była biżuteria osmańska i dlaczego zachwyca nas do dziś?

Dotknij historii — biżuteria osmańska na Wielkim Bazarze

W 1461 roku w Stambule, na zlecenie innego osmańskiego władcy powstał Wielki Bazar. Fatih Zdobywca nakazał budowę miejsca dla lokalnych rzemieślników i twórców o powierzchni 30 hektarów rozciągającego się na 61 ulic. Niezmiennie od tego czasu, bazar ten jest domem najlepszych złotników i producentów biżuterii. Mieszkańcy Stambułu wiedzą, że istnieje sekretne wejście na dach bazaru. Nie tylko rozciąga się stamtąd niesamowity widok na miasto, ale także można podejrzeć tam nigdy niekończącą się pracę lokalnych twórców. W ich pracy od czasów Sulejmana Wspaniałego przeważa złoto. Dla sułtana bardzo istotny był ten kruszec. Na jego dworze pracowało 60 złotników i 30 jubilerów.

Biżuteria osmańska — galeria unikatów

Złoto nie było jedynie ozdobą, a przede wszystkim sposobem na bezpieczne przechowywanie majątku. Turcja od zawsze lubowała się w biżuterii, a także epatowaniu bogactwem. Akcesoria z czasów Imperium Osmańskiego różnią się od renesansowych wytworów w innych rejonach świata. Europa ceniła akcesoria symetryczne z mocno szlifowanymi kamieniami szlachetnymi. W Turcji podkreślano naturalny kształt i kontury kamienia. W Imperium Osmańskim klejnoty wybierano przede wszystkim ze względu na ich właściwości lecznicze i magiczne. Szczególnie ukochanym kamieniem był szmaragd. Wierzono, że noszenie go gwarantuje mądrość. Sulejman Wspaniały uwielbiał też diamenty. Na jego dworze bywali też znawcy i poszukiwacze tych klejnotów.

Biżuteria osmańska — niezwykłe akcesoria

W tamtym okresie, na dworze władcy, szczególnie popularne były aigrettes, czyli ekskluzywne szpilki do włosów. Złote, wysadzane diamentami, rubinami, szafirami i szmaragdami, czasem ogromnych rozmiarów. Były noszone zarówno przez sułtana, jak i najważniejsze kobiety z haremu. Aigrettes były symbolem władzy ze względu na swój kształt i wygląd. Wiadomo, że sułtani wręczali cenne aigretty jako prezenty. Ozdoby te przypinano do herbów lub nakładane bezpośrednio na włosy, a czasem na broszki sukienek. Zdobiły one także głowy koni podczas ceremonii jeździeckich. W biżuterii osmańskiej popularne były naturalne motywy, które odzwierciedlały panujące gusta. Popularne były też szpilki do ubrań, które często miały motywy kwiatowe. Szczególnie popularne były też kolczyki. Miały wiele kształtów, od małych perłowych kropelek po długie, zwisające, a ich celem było podkreślenie urody kobiet. Kolczyki były klasyfikowane według sposobu, w jaki zwisają: pojedynczo, podwójnie zwisające czy potrójnie. Z czasem biżuteria osmańska była wysadzana coraz bogato. Z upadkiem Imperium Osmańskiego, miłość do biżuterii nie wygasła w Turcji, która dalej słynie z produkcji pięknej i bogato wysadzanej kamieniami biżuterii.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 1431 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Obsługa jest super ❤️...jak zawsze Bardzo Was lubię... kocham Turcję i wszystko co się w niej znajduje.Pozdrawiam gorąco.Napewno zrobię u Was jeszcze nie jedne zakupy.❤️
2024-06-17
Polecam
pixel