7 pozycji z literatury orientalnej, które trzeba przeczytać
Literatura orientalna to nie tylko „Baśnie tysiąca i jednej nocy”. Prezentujemy dziś subiektywny ranking 7 najciekawszych współczesnych pozycji z literatury tureckiej i o samej Turcji, a także innych krajach z tego kręgu kulturowego. Znajdują się wśród nich i powieści obyczajowe, i reportaże. Poruszają tematy zarówno miłości i obyczajowości, jak i historii i przemian politycznych. Warto je przeczytać, jeśli chcemy poznać tamtejsze obyczaje. Zestawione ze sobą dają pełniejszy obraz świata Wschodu.
1. Nedjma, „Migdał. Opowieść intymna”, Zysk i S-ka 2005
Jest pierwszą powieścią erotyczną autorstwa kobiety arabskiej. Wzbudziła kontrowersję i była ważnym głosem młodego pokolenia pisarek świata arabskiego, w którym przełamała tabu.
2. Elif Şafak, „Pchli pałac”, Wydawnictwo Literackie 2013
To historia prosto ze Stambułu i losy nietypowych lokatorów Pałacu Cukiereczek (wybudowanego przez rosyjskiego arystokratę-emigranta dla umierającej żony), który, po tym jak stał się ruiną, zmienił nazwę na niechlubną. Barwne perypetie rodzinne i sąsiedzkie na tle największego miasta Turcji – ciekawa pocztówka z perspektywy jego mieszkańców.
3. Witold Szabłowski, „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji”, Wydawnictwo Czarne 2014
Tu z kolei mamy do czynienia z kilkunastoma autentycznymi obrazkami ze współczesnej Turcji, rozdartej między Wschód i Zachód, islam i islamofobię, nowoczesność i zacofanie. O miejscowych i imigrantach. Czy o podróżnikach także? Zachęcamy do sprawdzenia!
4. Khaled Hosseini, „Tysiąc wspaniałych słońc”, Albatros 2017
Afganistan na przestrzeni 25 lat. Dwie kobiety poślubiają tego samego mężczyznę, despotę. Jedna z nich jest młoda, miała zostać żoną szewca. Druga to postać ambitna i wykształcona. Rodzi się między nimi trudna przyjaźń i właśnie o tym przeczytamy w tej książce.
5. Rzajew Anar Rasuł Ogły, „Oko proroka”, Oficyna Wydawnicza Atut 2018
Oko proroka znają Państwo jako jedną z naszych biżuteryjnych propozycji. Teraz mogą przeczytać książkę opartą na motywie mistycznego symbolu. Pozycja trudna i wymagająca znajomości wschodniej mitologii. Gratka dla pasjonatów.
6. Orhan Pamuk, „Muzeum Niewinności”, Wydawnictwo Literackie 2018
Najnowsza książka laureata Nagrody Nobla z 2006 roku. Tym razem przenosimy się do Stambułu lat 70., gdzie 30-letni bohater, szczęśliwy mąż, przypadkowo spotyka daleką krewną. Historia o wielkiej namiętności i próba odpowiedzi na pytanie, czym jest miłość.
7. Marcelina Szumer-Brysz, „Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji”, Wydawnictwo Czarne 2018
Książka jeszcze nieopublikowana, przewidziana na pierwsze dni października. Wydawcy zapowiadają, że będzie to kolejna opowieść o wciąż rozdartej między przeszłością i przyszłością Turcji. O tym, jak wpływają na nią wielka polityka, ruch LGBT i święcące triumfy międzynarodowe seriale ichniejszej produkcji.
Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji z literatury orientalnej znajdą Państwo coś dla siebie. Polecamy lekturę, tym bardziej że już niebawem czekają nas długie jesienne wieczory.