Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skarby Sułtanki - Biżuteria Hürrem

2023-11-03
Skarby Sułtanki - Biżuteria Hürrem

W kilkusetletniej historii Imperium Osmańskiego najbardziej wpływową i potężną kobietą była Hürrem Sultan inaczej zwana Roksolaną. Mało kto wie, że pochodziła ona z terenów wówczas należących do Królestwa Polskiego. Dzięki niezwykłej inteligencji i sprytowi wkrótce stała się najważniejszą kobietą Imperium, która znacząco wpłynęła na jego historię. Miała nie tylko duży wpływ polityczny, ale była również znana ze swojego zamiłowania do klejnotów. Jaka była biżuteria Hürrem..?

Z niewoli na tron - początek biżuterii Hürrem

Hürrem Sultan, urodziła się jako Aleksandra Lisowska, na terenach wówczas należących do korony polskiej, a obecnie wchodzące w skład zachodniej Ukrainy. Podczas najazdu Tatarów na te tereny została porwana i przewieziona do stolicy Imperium Osmańskiego, Stambułu, jako niewolnica. Jej niezwykła uroda i wesołe usposobienie, sprawiły, że wkrótce została wybrana do haremu jako prezent dla sułtana Sulejmana. Wkrótce stała się jego ulubienicą a później żoną. Złamał tym samym obowiązujące obyczaje i zasady. Sułtani tradycyjnie żenili się wyłącznie z wolnymi szlachciankami z zagranicy. Jego żona niezwykle go inspirowała. Pisał o niej wiersze, piosenki i ku jej zadowoleniu, kazał robić dla niej biżuterię.  Hürrem była także doradcą Sulejmana w sprawach państwowych – zarówno w kraju, jak i za granicą. Doczekali się czwórki synów, z których najstarszy, Selim, został następnym władcą Imperium Osmańskiego. 

Biżuteria Hürrem - świadectwo miłości Sułtana 

Jednym z największych osiągnięć Hürrem było zapewnienie sukcesji swojemu synowi Selimowi. Było to o tyle niesamowite, że Imperium Osmańskie miało tradycję bratobójstwa, w ramach którego rodzeństwo zabijało się nawzajem w imię tronu. Sułtan w momencie małżeństwa z Hürrem miał już syna z innego małżeństwa. Jednak Hürrem była w stanie zapewnić sukcesję Selima dzięki swojemu wpływowi na sułtana, niektórzy oskarżali ją też o manipulację i wyrachowanie. Poza niezwykłą jak na tamte rejony urody (rude włosy) Hürrem miała ciekawy charakter, była bardzo pogodna i uprzejma, pełna współczucia dla biednych. Znana była ze swojej działalności charytatywnej i patronatu nad sztuką. Zgromadzona przez nią  kolekcja biżuterii pozostaje do dziś fascynującą i piękną częścią jej dziedzictwa i świadectwem miłości jej męża.

Biżuteria Hürrem - przede wszystkim kolekcja pierścieni  

Pierścionki Hürrem były nie tylko symbolami jej bogactwa i statusu, ale także miłości i oddania jej męża. Uwielbiała zwłaszcza pierścionki z brylantami i szmaragdami, które zostały przekazane jej potomkom. Hürrem miała kolekcję pierścionków wysadzanych drogimi kamieniami. Często nosiła naszyjnik z pereł z wisiorkiem wysadzanym diamentami. Posiadała także wiele tiar, z których jedna była wykonana z rubinów i diamentów, a druga z diamentów i pereł.Mąż obdarowywała Hürrem klejnotami, w tym perłami, diamentami, szmaragdami i rubinami. Wśród jej słynnych klejnotów, był szmaragdowy pierścionek, który podobno otrzymała od swojej  teściowej. Pierścionek ten był również znany ze swoich misternych wyrobów ze złota, a duży szmaragd reprezentował status i bogactwo. Biżuterię Hürrem można podziwiać po dziś dzień w Pałacu Topkapi w Stambule, a jej historia, niczym prawdziwego Kopciuszka, fascynuje i inspiruje do dziś. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel