Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Turecka herbata – skąd wynika jej fenomen?

2018-07-13
Turecka herbata – skąd wynika jej fenomen?

Turecka herbata – kiedy ją pijemy?

Turecka herbata, czyli çay, jest w Turcji niezwykle popularna. Pije się ją od rana do wieczora w bardzo wielkich ilościach. Kiedy jesteśmy w tureckiej gościnie, nikt nas nawet nie zapyta o to, czy chcemy się napić herbaty, tylko poda ją – świeżo zaparzoną. Jest ona obecna także w sklepach, biurach, miejscach publicznych. Pije się ją dobijając targu, po finalizacji spraw biznesowych i w wielu innych sytuacjach z życia codziennego. Poza typowymi herbaciarniami, bywa ona zwykle darmowym dodatkiem.

Rytuał parzenia herbaty po Turecku…

Turecka herbata parzona jest zgodnie z turecką tradycją w podwójnym, specjalnie do tego celu stworzonym czajniczku zwanym Çaydanlık. Proces parzenia trwa do kilkudziesięciu minut i uczy cierpliwości. Jednak każdy go spróbował tak przyrządzonego napoju potwierdzi że było warto. Turecka herbata podawana jest w tradycyjnych szklankach o kształcie tulipana – symbolu Turcji. Powinna być słodka – z dwiema kostkami cukru, półsłodka – z jedną kostką cukru lub gorzka.

Skąd się wzięła herbata w Turcji?

Kiedy w dawnych czasach, na stołach królowała głównie kawa, herbatę sprowadzano z Chin. Pito ją w wąskich, elitarnych kręgach, ze względu na wysoką cenę. W XX w. wszystko uległo przeobrażeniu. Teraz kawa stała się droższym napojem, ponieważ po zmianie granic państwa trzeba było ją importować. Herbatę natomiast zaczęto uprawiać w Turcji. Po II woj. świat. zasadzono ją w północno wschodniej części kraju, w okolicach Rize, gdzie klimat jest bardzo odpowiedni dla herbacianych krzewów. Jest tam bardzo wilgotno i umiarkowanie ciepło: letnie temperatury nie przekraczają zwykle 25°C. Dość wspomnieć, że Turcja przez te lata stała się piątym producentem herbaty na świecie, choć herbatę wytwarza się głównie na potrzeby krajowe. Turcy są również na piątym miejscu pod względem picia herbaty. Na każdego mieszkańca przypada bowiem 2,5 kg suszu herbacianego rocznie.

Fenomen tureckiej herbaty?

Skąd wynika fenomen tureckiej herbaty? Na pewno ze wspomnianego powyżej sposobu jej zaparzania. Długi czas prażenia liści, a następnie przygotowywania naparu powoduje, że turecka herbata posiada niespotykany gdzie indziej smak. Jest mocniejsza od herbaty, jaką znamy z naszych rodzimych stron i znacznie bardziej aromatyczna. Posiada bardzo intensywny, piękny, bursztynowy lub mahoniowy kolor. Kryształowe tulipanki do tureckiej herbaty jeszcze bardziej podkreślą jej barwę oraz poprowadzą nas przez eksplozję emocji przy kadym jej łyku. W Turcji pije się ją gorącą nawet podczas upałów, ponieważ nadzwyczajnie gasi pragnienie.

Kto serwuje herbatę w Turcji?

Przebywając w Turcji, na przykład na wakacjach, szybko zorientujemy się, jak bardzo popularna jest tutaj herbata. Dostępna jest specjalna usługa, polegająca na dostarczaniu zamówionej uprzednio herbaty do miejsca pracy, aby móc w sposób godny i kulturalny podjąć gościa. Herbata jest symbolem tureckiej gościnności, zarówno w czasie godzin pracy, jak i poza nimi. W tureckich restauracjach podawana jest gościom zazwyczaj na koszt zakładu, zawsze po posiłkach.

Tulipanki do tureckiej herbaty – czyli ostatni element rytuału picia herbaty?

Turecka herbata jest zwyczajnie bardzo dobra. Kto raz napije się dobrze przyrządzonej, z zachowaniem wszystkich reguł, tureckiej herbaty, na pewno będzie chciał spróbować jej jeszcze wielokrotnie. Kto jeszcze nie pił tak przygotowanego napoju, powinien go spróbować. Wszystko w oprawie elementarnych naczyń potrzebnych do przygotowania herbaty zgodnie z rytuałem parzenie herbaty po turecku.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel