Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nie tylko taniec brzucha: jakie znamy inne tureckie tańce?

2018-12-15
Nie tylko taniec brzucha: jakie znamy inne tureckie tańce?

Hasło „tureckie tańce” najczęściej kojarzy się ze zmysłowym tańcem brzucha. Skrywa jednak o wiele więcej elementów tamtejszej tradycji i miejscowego folkloru. Wybieramy się więc dziś w roztańczoną podróż w przestrzeni i piszemy o tym, jakie są jeszcze inne niż „gobek dansi” tureckie tańce.

Horon: zabójcze tempo

Horon to taniec, który cieszy się największą popularnością na wybrzeżu Morza Czarnego. Jego znakiem rozpoznawczym jest szybki rytm oparty na takcie 7/16. Pierwotnie był tradycyjnym tańcem Greków pontyjskich. Charakterystycznym ruchem jest tu też tremoulo, który polega na rytmicznym poruszaniu górnymi partiami ciała. Mówi się, że pochodzi on od zwinnych ruchów ryb, które ówcześnie znajdowano w Morzu Czarnym.

Zeybek: tradycyjny taniec mężczyzn

Zeybek jest tańcem, który może przyjmować różne formy: tańczy się go solo lub w grupie, w takcie na 9/8 lub bardzo wolno. Tym, co zazwyczaj się powtarza, jest akompaniament tradycyjnych instrumentów: na przykład bębna. To taniec mężczyzn, ma prezentować ich dojrzałość i odwagę, dlatego często jest wybierany jako taniec pana młodego podczas tradycyjnych tureckich wesel.

Kaşık: taniec… z drewnianymi łyżkami

Popularny w basenie Morza Śródziemnego Kaşık Oyunları wymaga ważnego rekwizytu: łyżek. Służą one do wybijania rytmu 2/2 albo 4/4. Również i w tym tańcu rytmicznie poruszają się górne partie ciała. Ten taniec także został zaczerpnięty od Greków. Mogą go tańczyć też kobiety.

Halay i Bar: prosto z Anatolii

I Halay, i Bar to folkowe tańce charakterystyczne dla obszaru Anatolii. Pierwszy wymaga od tancerzy, by stanęli w kręgu i trzymali się za ramiona. Pierwsza i ostatnia osoba z grupy trzyma w ręku chusteczkę. Tańczy się go na weselach i festynach, mogą do niego dołączyć i kobiety, i mężczyźni.

Bar zaś pochodzi ze wschodu Anatolii. Również tańczy się go obok siebie.

Karsilama: taniec weselny

„Karsilama” znaczy: przywitanie twarzą w twarz. To tradycyjny taniec małżonków. Jego metrum to 9/8, podstawowym ruchem są małe kroki. Reszta zależy od regionu, w jakim jest tańczony – pod tym względem to taniec bardzo zróżnicowany.

Podsumowanie

Jak się okazuje, tureckie tańce to element głęboko zakorzeniony w tamtejszej kulturze, do tego bardzo różnorodny. Ujmujące są w nim intensywne emocje, które pozwala ujawniać. Każdy taniec jest właściwy dla innego regionu, każdy wymaga innego stroju. Tym, co je łączy, są feeria barw, hipnotyzująca muzyka (o niej pisaliśmy już w artykule „Orientalna muzyka”) i duży dynamizm.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel