Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Studium piękna. Biżuteria sułtańska.

2024-03-11
Studium piękna. Biżuteria sułtańska.

Biżuteria sułtańska — Sulejman Wspaniały

Sułtan Sulejman Wspaniały (nazywany też Sulejmanem I), żył w latach 1520 - 1566. Był dziesiątym i najdłużej panującym władcą Imperium Osmańskiego. Okrzyknięty utalentowanym dowódcą wojskowym, sprawiedliwym królem i namaszczonym przez Boga za życia monarchą. Królestwo tego sułtana rozciągało się od Węgier po Iran i od Krymu po Afrykę Północną i Ocean Indyjski.

Władca ten sprawił, że Imperium Osmańskie stało się potęgą kulturową aż do XX wieku. Jego stolicą był Stambuł. Efektem uwielbieniem sułtana dla sztuki jest choćby Pałac Topkapi właśnie w tym mieście. Budynek ten jest bogato zdobiony i pełen niezwykłych przedmiotów, w tym biżuterii osmańskiej. Nade wszystko, Sulejman Wspaniały uwielbiał właśnie świat jubilerski i przyczynił się do rozwoju biżuterii sułtańskiej. Król zatrudniał na swoim dworze kilkudziesięciu złotników, a ozdobom przypisywał dodatkowe znaczenie. Styl tworzonej wówczas biżuterii zyskał miano sułtańskiego.

Biżuteria sułtańska — bogactwo różnorodności

Imperium Osmańskie było znane ze swojego prestiżu gospodarczego i militarnego. Bezpośrednio przełożyło się ono na coraz większe bogactwo biżuterii na dworze Sułtana. Państwo to pod rządami Sulejmana znane było też z tego, że islam, chrześcijaństwo i judaizm współistniały w nim bez konfliktów. Była to niezwykła różnorodność grup etnicznych i religijnych, które jednocześnie tworzyły jednorodność Imperium Osmańskiego. Tak powstała osobna tożsamość nazywana osmańska. Do dziś w Stambule można zwiedzać meczety, synagogi i kościoły, nieraz na jednej ulicy.

Sułtani polegali na tych grupach mniejszościowych w wielu kwestiach. Byli jego bankierami, architektami a przede wszystkim zaspokajali jego pomysły związane ze sztuką. Różnorodność kultur Imperium bezpośrednio przekłada się na bogate i unikatowe zdobienia biżuterii osmańskiej. Sulejman zapraszał na swój dwór najbardziej utalentowanych twórców rękodzieła.

Biżuteria sułtańska — świat klejnotów

Historycy uważają, że osmańska tożsamość artystyczna powstała pod wpływem zachwytu nad kulturą Persji. Za najważniejsze dziedziny postrzegano literaturę osmańską, architekturę i sztukę zdobniczą. Imperium Osmańskie słynęło z bardzo bogato wysadzanej klejnotami biżuterii. W wielu muzeach Stambułu można podziwiać kolekcje miliardów i ubioru codziennego z czasów Imperium Osmańskiego. Wszystkie te przedmioty są zdobione kamieniami szlachetnymi. Najbardziej znanym jest Miecz Osmana I, który pełnił podobną rolę do korony. Był on przekazywany kolejnym władcom. Za jego ozdoby odpowiadała tzw. murrasa, czyli turecka technika ozdabiania przedmiotów biżuterią.

Wyjątkowym przykładem biżuterii sułtańskiej jest tzw. Diament Łyżkarza. Posiada on 48 brylantów oraz 86 karatów. Przedmioty codziennego życia oraz biżuteria sułtańska wysadzane były szmaragdami, diamentami, rubinami oraz szczególnym kamieniem — zultanitem. Sułtan chętnie używał go do ozdabiania sygnetów oraz biżuterii dla kobiet z haremu. Ponoć Sułtanka Hurrem uwielbiała ten kamień. Nazywany jest on też kamieniem sułtańskim. Minerał ten zmienia kolor pod wpływem światła i występuje tylko w jednym miejscu na świecie, w Anatolii, skąd pochodzi także bogato zdobiona i zapierająca dech, biżuteria sułtańska.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Komplet srebrny Sułtanki Mihrimah z zultanitem

Komplet srebrny Sułtanki Mihrimah z zultanitem

669,97 zł brutto569,47 zł brutto
Elegancki srebrny komplet z zultanitem

Elegancki srebrny komplet z zultanitem

579,97 zł brutto492,97 zł brutto
pixel