Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różnią się perfumy od wody toaletowej? Co pachnie mocniej?

2023-06-06
Czym różnią się perfumy od wody toaletowej? Co pachnie mocniej?

Woda toaletowa a perfumy i woda perfumowana – różnice

Dwa oznaczenia: EDT i EDP na flakonach z zapachami bywają enigmatyczne. Czym różnią się od siebie oznaczenia Eau de Toilette i Eau de Parfum? Okazuje się, że odnoszą się do procentowego stężenia olejku eterycznego w wodzie zapachowej. Woda perfumowana liczy od 10 do 19% olejków, a wody toaletowe od 4 do 10%. Natomiast prawdziwe perfumy mają w swojej zawartości od 15-20 do 30% olejków eterycznych. Potwierdza to wrażenie, które znasz z własnego doświadczenia: perfumy pachną mocniej. Uzasadnia to też ich wyższą cenę i fakt, że zazwyczaj sprzedawane są w mniejszych flakonach. Dlatego też, wymiennie z wodami perfumowanymi, są idealne na wielkie okazje. Wody toaletowe polecamy na co dzień.

Czy to wszystko? Kilka słów o innych rodzajach wód

Wody toaletowe i perfumowane to nie wszystko. Przemysł perfumeryjny zna jeszcze dwa rodzaje wód zapachowych: kolońskie (EDC, Eau de Cologne) i mgiełki zapachowe czy wody odświeżające (EDS, Eau de Solide). W tych pierwszych zawartość olejków eterycznych nie przekracza 5%, a w drugich – 2%. Są najtańsze i najmniej trwałe. Sprawdzają się zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz orzeźwiać skórę, powtarzając często aplikację zapachu.

Perfumy arabskie – najsilniejsze spośród zapachów

Omówione wyżej rodzaje wód zapachowych pochodzą z europejskich klasyfikacji. Oznacza to, że są budowane na bazie alkoholu. Perfumy arabskie, które zebraliśmy w Ottomanii, w przeciwieństwie do nich tworzone są na bazie naturalnych składników i często mają formę olejku. Oznacza to, że utrzymują się na skórze o wiele dłużej, uwalniają zapach przez cały dzień i nie powodują podrażnień (mogą za to pozostawiać niewielkie plamy na ubraniach, dlatego należy je aplikować na nieosłoniętą skórę).

Przykładami intensywnych wschodnich zapachów w naszym repertuarze są Al Haramain Rafia Gold, Al Haramain Batoul Attar, Al Haramain Delicate. Wodą perfumowaną jest na przykład Ishraq Gold Orientica.

Podsumowanie

Przemysł perfumeryjny, świat zapachów, jest naprawdę fascynujący. Warto wiedzieć, czym różnią się oznaczenia na butelkach wody toaletowej czy perfum, by wybrać ten produkt, który tak naprawdę nas interesuje. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik będzie przydatny. A Ty – z jakiego zapachu korzystasz? Co wybierasz na co dzień, a co na wielkie okazje? Podziel się z nami w komentarzu!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel