Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Początki piękna - kosmetyki z Egiptu

2023-11-03
Początki piękna - kosmetyki z Egiptu

Początki piękna. Kosmetyki z Egiptu

Egipt — fascynujący kraj piramid i tajemnic. Dom jednej z najstarszych cywilizacji. To miejsce słynie z zainicjowania wielu dziedzin nauk i sztuki, ale także z początków dbania o piękno zewnętrzne. Stamtąd właśnie pochodzą pierwsze kosmetyki, nawet te, których używamy po dziś dzień. Przypisywano im nieraz magiczne znaczenie. Jakie były (i są) kosmetyki z Egiptu?

Od zarania dziejów - kosmetyki z Egiptu

Mężczyźni i kobiety w Egipcie używają kosmetyków od ponad trzech tysięcy lat. Doświadczenie i praktyka w tym temacie sprawiają, że kraj ten słynie z niezwykłej receptury i składników. Noszenie makijażu, a także stosowanie kosmetyków w ramach zabiegów pielęgnacyjnych było popularne wśród arystokracji, klasy średniej, a przede wszystkim w rodzinie królewskiej. Istnieją zapiski z podróży greckich kupców do Egiptu, którzy nie mogli nadziwić się makijażem napotykanych ludzi. Pomalowani byli mężczyźni i kobiety i to we wszystkich odwiedzanych przez nich miejscach! Wspominają w nich także o tym, że nawet twarze posągów religijnych nosiły makijaż.

Dla ciała i ducha - kosmetyki z Egiptu

Kosmetyki postrzegane były przez Egipcjan nie tylko jako przedmioty związane z modą, ale także jako przedmioty sakralne. Kapłani strzegli tajnych receptur wielu ceremonialnych olejków. Nie każdy mógł mieć do nich dostęp. Niektóre były zarezerwowane tylko dla wybitnych: władców, naukowców czy duchownych. Pierwsze znaleziska archeologiczne dotyczące kosmetyków egipskich datowane są na rok 3100 p.n.e. (ceremonialna paleta używana do mielenia i mieszania składników kosmetycznych). W grobowcu faraona Totmesa III (z ok. 1450 r. p.n.e.) znaleziono olejki, których używano do zmywania tuszu do rzęs, szminek i cieni do powiek.

Oczy zwierciadłem duszy - kosmetyki z Egiptu

Najbardziej charakterystycznymi elementami makijażu egipskiego są znane po dziś dzień czerwone usta i mocno podkreślone czarna kredka oczy. Do wytworzenia farby dla tych pierwszych, mieszano tłuszcz zwierzęcy z ochrą lub olejem roślinnym. Natomiast Kleopatra słynęła z kolorów stworzonych ze zmiażdżonych owadów, głównie chrząszczy, w celu uzyskania jej ulubionej czerwieni. Te mikstury były bardzo toksyczne, często prowadziły do chorób, a nawet śmierci. Do malowania oczu używano

Kosmetyki z Egiptu - piękno i ochrona

Makijaż miał też pełnić funkcje ochronna — wierzono, że chroni on skórę przed działaniem promieni słonecznych, odpędza muchy i chroni przed złem. Uważano, że oczy pomalowane mniej są narażone na „złe oko”. Najbardziej znane Egipcjanki: Kleopatra i Nefretete stały się symbolem dbania o urodę i stosowania makijażu. Obie władczynie zatrudniały nawet specjalne makijażystki, które wyposażone były w specjalistyczne akcesoria. Ich dziedzictwo utrzymuje się po dziś. Dbanie o piękno to stały element naszego życia, a kosmetyki z Egiptu są wciąż symbolem jakości.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel